25040-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal VA-arbeten
Referensnummer: FEV19/0004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45222000 Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar
II.1.4.
Kort beskrivning
Falu Energi & Vatten inbjuder härmed till anbudsgivning avseende Ramavtal VA-arbeten enligt upphandlingsdokumenten.
På grund av begränsningar i upphandlingssystemet annonseras denna som ett öppet förfarande men, enligt angivet i handling 09 Administrativa föreskrifter, gäller förhandlat förfarande för denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45222000 Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen