250495-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datorer med tillhörande tjänster 2021
Referensnummer: 21/63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling nummer två efter att ha avbrutit föregående upphandling.
Inledning
Jönköpings kommun (ebställaren) inbjuder anbudsgivare (leverantör) att lämna anbud avseende datorer, skärmar, dockor m.fl. tillbehör samt tillhörande tjänster.
Omfattning
Upphandlingen omfattar datorer, skärmar, dockor m.fl. tillbehör samt tillhörande tjänster. Ett komplett sortiment av datortillbehör är en option i upphandlingen. Dessa avropas av beställaren om det är affärsmässigt motiverat. Annars upphandlas de separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30213300 Stationär dator, 30214000 Arbetsstationer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231000 Datorskärmar och manöverenheter, 30231300 Bildskärmar, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 30237200 Datortillbehör, 30237410 Datormus, 30237460 Tangentbord till datorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Jönköpings kommun (beställaren) inbjuder anbudsgivare (leverantör) att lämna anbud avseende datorer, skärmar, dockor m.fl. tillbehör samt tillhörande tjänster.
Volymer anges i kommande avsnitt.
Beställarens övergripande mål i upphandlingen är:
Att kunna erbjuda sina verksamheter kostnadseffektiva lösningar med efterfrågad funktionalitet samt hög driftsäkerhet
Att miljö- och klimatpåverkan minimeras
Att under hela avtalsperioden ha tillgång till rätt tjänster och produkter och att Leverantören bidrar till beställarens utveckling
Att Leverantören ska bistå med råd och stöd inför val av ny utrustning beroende på Beställarens behov
Fungerande rutiner för hela kedjan från val av utrustning, inköp, leveranser, service, fakturering m.m.