250497-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Processtöd för vård och omsorg Nordmalings kommun
Referensnummer: 21096
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett processtöd som kan integreras med planeringsverktyg och ekonomisystem inom socialtjänstens verksamhet i Nordmaling. Upphandlingen administreras av Umeå kommun. Avtal tecknas av Nordmaling kommun (kommunen).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72262000 Utveckling av programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nordmalings kommun har 7 100 innevånare. Kommunen har ca 700 anställda och verksamheterna har en gemensam serviceenhet och kansli som är fördelad i tre sektorer som är omsorg, utbildning och samhällsbyggnad. Verksamheten om sektor omsorg ger insatser till ca 400 brukare/klienter.
Samhällsutvecklingen visar på en ökad förväntning av digitala tjänster. Digitaliseringen förändrar arbetssätt vilket ger avtryck i vår vardag på våra arbeten. Kommunens målsättning är att främja ny digital teknik och ser användning av digitaliseringen som något som ska främja en hållbar utveckling. Viktigt att verksamhetssystemet ska beakta nya nationella krav och medföljande behov av teknisk utveckling. En del av välfärden är att främja en utveckling digitalisering som möjliggör nya digitala sätt att kommunicera och dela information både för kommunens personal och medborgare. Anpassning av införda e-tjänster för medborgare ska syfta till att effektivisera och förenkla användande av e-tjänsten. Viktigt att det finns säkra system som värnar den personliga integriteten och hittas sårbarheter så vill vi att dessa åtgärdas eftersom systemen hanterar våra uppgifter.
Avtal/kontrakt avser en licens för upphandlat system inkl. support och underhåll och tillgång till nya versioner. Avtal tecknas initialt för en tid om 5 år med möjlighet till årsvisa förlängningar eller uppsägning.