Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsförhyrning
Referensnummer: FM2020-5500
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten avser med denna upphandling att teckna avtal för korttids - och låmgtidsförhyrning inom de olika militärregionerna som finns i Sverige.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: FM2020-5500
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler, 34130000 Motorfordon för godstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 07/07/2021
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Möjlig förlängning i ytterligare 36 månader
Del nr: 2
Förhyrning av civila fordon till Försvarsmakten, se upphandlingsdokumentation