250500-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Kontorsmateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmaterial
Referensnummer: 2020-O001513
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30192000 Kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Förse de anställda med kontorsmaterial.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22800000 Register, kontoböcker, pärmar, blanketter och övriga trycksaker av papper eller kartong, 22810000 Register av papper eller kartong, 22816000 Block, 22817000 Almanackor eller agendor, 22852000 Mappar, 30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30192000 Kontorsmateriel, 30192110 Bläck- och tryckfärgsprodukter, 30192111 Stämpeldynor, 30192150 Datumstämplar, 30192153 Textstämplar, 30192154 Stämpeldynkassetter, 30192700 Skriv- och kontorsmateriel, 30193000 Pärmar, mappar o. d., 30197000 Mindre kontorsartiklar, 30197600 Förädlat papper och kartong, 30197620 Skrivpapper, 30197630 Tryckpapper, 30197643 Kopieringspapper, 30199000 Pappersvaror och övriga föremål, 30199230 Kuvert, 30199710 Tryckta kuvert
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska arbeta för att uppfylla Region Skånes syfte och mål med upphandlingen och avtalet.
Syftet med detta avtal är att tillgodose Region Skånes behov av förbrukningsvaror inom området kontorsmaterial.
Målet är att detta avtal leder till ökad resurseffektivitet och lägre kostnader för Region Skåne med fokus på att minska miljöpåverkan från kontorsmaterial.
Upphandlingen omfattar följande:
Material som används för förbrukning i kontorsmiljö
Kopierings- och Skrivarpapper
Korthållare med tillbehör
Kuvert och journalmapp
Stämplar med tillbehör
Upphandlingen omfattar inte:
Stolar
Möbler
Inredning
Belysning
Ergonomi
Papper och plastprodukter (med undantag av kopierings- och Ssrivarpapper