250501-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Tyngre motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gasdriven skylift för gatubelysningsarbeten
Referensnummer: 9020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34140000 Tyngre motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte med upphandlingen är att köpa en nytillverkad gasdriven lastbilsmonterad skylift för gatubelysningsarbeten.
Skyliften är avsedd att användas för underhåll och nybyggnation av belysningsanläggningar utefter gång, cykelvägar, gator och vägar samt parker. Dessutom är den avsedd att användas vid felavhjälpning av stolp- eller linjearbeten på elnätet utefter vägar. Vi kommer i utvärderingen att premiera en skylift av god kvalitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen