Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling ramavtal helhetskoncept för lokalvårdstjänster
Referensnummer: 18/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsumentverket, org.nr. 202100-2064, upphandlar ramavtal avseende lokalvårdstjänster inkl. hjälpmedel, städkemikalier, städredskap, maskiner samt förbrukningsmaterial. Omfattning och beskrivning av uppdraget framgår enligt upphandlingsdokument. Avtalet träder ikraft 1.12.2018 och är giltigt t.o.m. 30.11.2020. Konsumentverket har därefter rätt att förlänga avtalet med upp till två (2) år, men med maximalt tolv (12) månader åt gången, med i övrigt oförändrade villkor. Konsumentverket finns i Karlstad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24455000 Desinfektionsmedel, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 39330000 Desinfektionsutrustning, 39800000 Rengörings- och polermedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen