250602-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Andningsapparater för brandsläckning – Ramavtal Andningsapparater
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Andningsapparater
BeskrivningFörsvarsmakten har behov av anskaffning av andningsapparater då befintliga produkter har nått end of life. Det nya ramavtalet kommer också att inkludera andningsapparater för nya fartyg. Andningsapparaterna skall användas i fartygets ordinarie verksamhet, i fred och stridsmiljö.
Intern identifierare26FMVU636
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35111100 Andningsapparater för brandsläckning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningFörsvarsmakten har behov av anskaffning av andningsapparater då befintliga produkter har nått end of life. Det nya ramavtalet kommer också att inkludera andningsapparater för nya fartyg. Andningsapparaterna skall användas i fartygets ordinarie verksamhet, i fred och stridsmiljö. Upphandlingen kommer att genomföras enligt LUFS. Ramavtalet innefattar ett grundavtal på tre år inklusive tre förlängningsoptioner. Option 1 och 2 innefattar samtliga positioner och är vardera på två år. Option 3 är också en ramavtalsförlängning men är på femton år och omfattar endast reservdelar. Livslängden på andningsapparater är cirka 10-15 år och FMV har av den anledningen för avsikt att kunna avropa reservdelar i totalt 22 år. FMV bedömer att det skulle medföra orimliga administrativa svårigheter att köpa reservdelar från någon annan leverantör än ursprungsleverantören. Av de potentiella leverantörer av andningsapparater som finns tillgängliga, så säljer respektive leverantör endast reservdelar till ett visst märke av andningsapparater. Det finns alltså bara en leverantör av reservdelar till varje märke av andningsapparater. Andningsapparaterna är dessutom certifierade, dvs testade så att de är säkra att använda. Certifieringen bryts vid användning av reservdelar som inte är likadana som de ursprungliga delarna då dessa inte är testade. Det är dessutom rimligt att anta att ett lägre pris kan förhandlas fram med en och samma leverantör. FMV bedömer mot denna bakgrund att det med stöd i 5 kap. 3 § LUFS finns särskilda skäl för en längre ramavtalstid vad gäller den del av ramavtalet som avser reservdelar. Ramavtalet omfattar bland annat andningsapparater, reservdelar, ILS och utbildning.
Intern identifierareRamavtal Andningsapparater