250640-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för invändig rengöring, smörjning och desinfektion av turbiner, depurering-, hand- och vinkelstycken för dentalt bruk
Referensnummer: MT 2022-0121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna ramavtalsupphandling avser utrustning för invändig rengöring, smörjning och desinfektion av turbiner, depurering-, hand- och vinkelstycken för dentalt bruk samt tillhörande förbrukning till Folktandvården, Region Örebro län. Upphandlingen omfattar även option på vattenreningsenhet (kontrollpanel), option för extra klinisk utbildning, option på underhållsavtal på ny samt befintlig utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen