250672-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Plattformsförlängningar Viskadalsbanan, bdl 656, Bygghandling, Förfrågningsunderlag
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelPlattformsförlängningar Viskadalsbanan, bdl 656, Bygghandling, Förfrågningsunderlag
BeskrivningÅtgärden omfattar plattformsförlängning samt viss tilllgänglighetsanpassning på 9 stationer längs Viskadalsbanan. I detta skede tas förfrågningsunderlag inklusive bygghandling fram för utförandeentreprenad.
Intern identifierareKOM-418911
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71311230 Järnvägsingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningÅtgärden omfattar plattformsförlängning samt viss tilllgänglighetsanpassning på 9 stationer längs Viskadalsbanan. I detta skede tas förfrågningsunderlag inklusive bygghandling fram för utförandeentreprenad. Stationerna i ordning från Borås till Varberg: Fritsla Assberg Skene Berghem Björketorp Horred Derome
Intern identifierarePlattformsförlängningar Viskadalsbanan, bdl 656, Bygghandling, Förfrågningsunderlag