250805-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning och halkbekämpning Falun
Referensnummer: GNU 2022/70
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar att leverantören ska tillhandahålla maskiner/fordon och arbeta under Falu kommuns arbetsledning. Fordon och personal ska stå till kommunens förfogande från och med 15 oktober till och med 15 april varje avtalsår.
Saltbil ska stå till kommunens förfogande från och med 1 oktober till och med 30 april.
Yrkesarbetare ska stå till kommunens förfogande 1 september-31 maj.
Samordnare ska stå till kommunens förfogande 1 september-31 maj.
Detta innebär att Falu kommun kallar ut leverantörens maskiner, slutgiltig plogplan kommer att upprättas inför avtalstecknande.
Halkbekämpningsmaterial bekostas och tillhandahålls av kommunen.
Dessa områden (4 grupper) omfattas av avtalet:
A                   Prioriterat vägnät
B                   Lokalgatenätet
C                   Cykelvägsnätet
D                   Planerade arbeten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 3
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Snöröjning och halkbekämpning.
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6