250839-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare kompetensprogram.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Projekt Norra Djurgårdsstaden (NDS) har en tydlig hållbarhets- och miljöprofil. För att säkerställa att alla aktörer i NDS arbetar på ett sådant sätt att hållbarhetsmålen uppfylls har staden behov av en konsult som kan fungera som projektledare för kompetensprogram för alla aktörer som är verksamma i NDS.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 90700000 Miljötjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.