250879-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulttjänster
Referensnummer: V 2018/1101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
IT-konsulttjänster.
Konsultmäklare för IT-konsulttjänster, med kompetensprofiler enligt 3.2. Definitioner.
Lunds universitet avser att säkra sitt behov av IT-konsulter genom avtal med en huvudleverantör. Detta för att förenkla administrationen av konsultförsörjningen samt skapa en önskad kontinuitet vad gäller individer och kompetenser.
Antagen leverantör kan förvänta sig en mix av långa/medellånga uppdrag men skall även kunna leverera efterfrågad kompetens till korta uppdrag med kort varsel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
IT-konsulter.
Bakgrund och omfattning.
Upphandlingen avser:
Konsultmäklare för IT-konsulter, med kompetensprofiler enligt 3.2. Definitioner.
Lunds universitet avser att säkra sitt behov av IT-konsulter genom avtal med enhuvudleverantör. Detta för att förenkla administrationen av konsultförsörjningen samt skapa en önskad kontinuitet vad gäller individer och kompetenser.
Antagen leverantör kan förvänta sig en mix av långa/medellånga uppdrag men skall även kunna leverera efterfrågad kompetens till korta uppdrag med kort varsel.Referensgrupp:
Henrik Nottorp, upphandlare Eva Dilton, upphandlare Mikael Ivarsson, LDCColm Doyle, BMC.
Avrop.
Avrop kommer att ske genom att beställaren skriver en uppdragsbeskrivning med kompetenskrav och skickar till ramavtalsleverantören som gör en annonsering/förfrågan inom sitt nätverk.
Inkomna anbud som uppfyller i uppdragsbeskrivningen uppställda krav skickas vidare till Lunds universitet, där beställaren värderar utefter erfarenhet, pris och intervju intryck vilken kandidat som är mest lämpad för aktuellt uppdrag.
Hela processen ska vara transparent, vilket menas att beställaren ska få ta del av hur många som har tillfrågats, vilka som har lämnat anbud, samt motivering till varför just de kandidaterna valdes ut. Syftet är att förfrågan ska gå ut i leverantörens nätverk, förväntat svar ska komma från mer än den egna verksamheten.