250899-2018 - ResultatSverige-Älvsbyn: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling transport färdiglagad mat
Referensnummer: 0398/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Älvsbyn kommuns behov av mattransporter till skolor, förskolor och äldreomsorg.
Med mattransport avses lastning, distribution och lossning av kall och varm mat samt tillbehör och varor från produktionskök till mottagningskök. Även returtransport av tomgods ingår.
Målsättning.
Målsättningen är att maten hämtas upp i rätt tid och transporteras på ett säkert sätt till respektive avdelning i rätt tid. Vid hantering och transporter av livsmedel och mat ställs höga krav och dessa skall följas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55521200 Måltidsleveranser, 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen