251010-2018 - ResultatSverige-Ludvika: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättjänst cirkulationsgods
Referensnummer: GNU 2018/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta avtal omfattar tvättjänst cirkulationsgods. Det innebär att beställarna hyr bland annat handdukar, sänglakan, patientkläder med mera som cirkulerar och tvättas i utbytessystem av leverantören.
I uppdraget för cirkulationsgods ingår totalansvar för hela tvätt- och textilförsörjningssystemet. Det omfattar hyra, märkning, tvätt, efterbehandling, lagning, distribution, hämtning/lämning, emballage, kassation och utbyte, lagerkostnad, tvättsäckar, inventering, miljöavgifter, information/utbildning och administration.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen