251019-2022 - ResultatSverige-Lerum: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för pedagogisk dokumentation/lärplattform
Referensnummer: KS22.251
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Lerums kommun inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende ett system för pedagogisk dokumentation/lärplattform.
Lärplattformen ska stödja och koppla samman följande huvudprocesser:
Planering, genomförande och återkoppling av undervisningen
Fortlöpande information till elever och vårdnadshavare avseende barnets eller elevens utveckling och lärande
Extra anpassningar
Utvecklingssamtal, planering och tidbokning
Insamling och sammanställning av underlag inför utvecklingssamtalet. Dokumentation av utvecklingssamtalet.
Information och kommunikation till elever och vårdnadshavare på enhets-, skolforms- och huvudmannanivå.
Rapporter och statistik
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48463000 Programvara för statistik, 48810000 Informationssystem, 48931000 Programvara för utbildning, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning och omfattning
Lerums kommun (beställaren) inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende ett system för pedagogisk dokumentation/lärplattform.
Omfattning:
Barn/elever
Förskola/pedagogisk omsorg
2330
Förskoleklass/grundskola/grundsärskola
6240
Gymnasiet/gymnasiesärskolan
1360
Vuxenutbildning inkl SFI och ”särvux”
ca 800
Personal
Förskola/pedagogisk omsorg, Förskoleklass/grundskola/grundsärskola
ca 1500
170
30