251055-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elevresor/skolskjutsar till Specialpedagogiska skolmyndighetens skolor i Örebro (påskyndat förfarande)
Referensnummer: 2 STO-2021/618
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
På grund av avbrutna öppna upphandlingar genomför Specialpedagogiska skolmyndigheten nu ett påskyndat förfarande för att lösa behovet av elevresor/skolskjutsar för myndighetens skolor i Örebro inför höstterminen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Elevresor/skolskjutsar till Birgittaskolan i Örebro
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Specialpedagogiska skolmyndigheten, SPSM, upphandlar ramavtal avseende elevresor/skolskjutsar för
En period omfattande läsåret 2021/2022 samt läsåret 2022/2023. Birgittaskolan tar emot elever som är döva eller har hörselnedsättning. Elever från Dalarnas, Södermanlands, Värmlands, Västmanlands och Örebro län. Birgittaskolan kan i förekommande fall även ha resor till och från orter utanför skolans upptagningsområde.
Elevresor/skolskjutsar till Ekeskolan och Åsbackaskolan i Örebro
Del nr: 2
En period omfattande läsåret 2021/2022 samt läsåret 2022/2023. Ekeskolan tar emot elever med synnedsättning samt ytterligare funktionsnedsättningar. Åsbackaskolan tar emot elever som är döva eller har en hörselnedsättning i kombination med utvecklingsstörning samt elever med medfödd eller förvärvad dövblindhet. Båda skolorna har hela landet som upptagningsområde.