251065-2020 - PlaneringSverige-Nyköping: Beskärning av träd
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Administrativa och praktiska uppdrag kring skyddsvärda träd
Referensnummer: 27/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77341000 Beskärning av träd
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen söker en entreprenör som kan genomföra hela processen med att frihugga skyddsvärda träd, såväl den administrativa delen som den praktiska delen med frihuggning och rådgivning på plats. Entreprenören kan även genomföra vissa andra uppdrag inom kunskapsuppbyggnad/rådgivning. Uppdragen ligger inom Södermanlands län.
Uppdraget ska genomföras under 2020-2021 med möjligt till förlängning under 2022.
Uppdraget är indelat i två huvuddelar.
A) Entreprenören ska inom frihuggningsuppdraget genomföra följande (ersättning utbetalas med 1 000 kr per träd)
B) Entreprenören ska inom kunskapsuppbyggnad/rådgivning genomföra följande (ersättning utbetalas per dagsverke)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 77211400 Trädfällning, 77211500 Trädvård, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget ska genomföras under 2020-2021. Beroende på medelstilldelning mm kan det bli möjligt att förlänga och utöka uppdraget under 2022 - 2024.
A) Entreprenören ska inom frihuggningsuppdraget genomföra följande (ersättning utbetalas med 1 000 kr per träd):