Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för Miljö- och Bygglovenheten
Referensnummer: MHN 2019/229
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Kumla och Hallsbergs kommun (kommunen) avser köpa in nytt verksamhetssystem för Miljö- och bygglovsverksamheten. Systemet ska möjliggöra ett digitalt och effektivt arbetssätt och vara ett heltäckande system från ärendets början till slut. Upphandlingsdokumenten redogör i sin helhet för vad som efterfrågas.
Upphandlingsobjekt
Denna upphandling avser avtal för ett modernt och verksamhetsanpassat system för Miljö- och Bygglovsverksamheten. Målet är att få ett avtal med en leverantör som erbjuder ett eller flera system eller lösning för Miljö- och Bygglovsverksamheten, som också stödjer de arbetssätt och processer som finns men som samtidigt ger möjlighet till vidareutveckling och förbättrade arbetssätt. Förvaltningens ambition är att ställa om till fler och mer digitala processer och säkerställa informationsflöden mellan Kumla kommun, Hallsbergs kommun och förvaltningens olika system.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen