251118-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Brandskyddsanordningar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bränningsutrustning
Referensnummer: 512-15010-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44482000 Brandskyddsanordningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Mellan 2023 och 2028 kommer Länsstyrelsen Västra Götaland att medverka i EU-projektet Life2Taiga. Utrustningen som köps in kommer att användas till kontrollerade naturvårdsbränningar inom Länsstyrelsens förvaltning av skyddade områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35111000 Brandbekämpningsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen