2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vibrationsmätning
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ett avtal med en leverantör som bland annat ska utföra fastighetsbesiktningar och vibrationsmätningar inom SFA-projektet. Tjänsten består främst av att ta fram riskanalyser och göra bedömningar av riskområden inför vibrationsalstrande markarbeten, inventera byggnader och anläggningar, utföra fastighetsbesiktning av byggnader och anläggningar, utföra utredningar om akustik, vibrationer och buller, vibrationsmätningar inkl. tillhandahållande av mätutrustning, tillhandahålla sprängförvarningstjänst, skade- och störningsutredning, logghantering av skade- och störningsärenden samt utföra ljud- och luftstötvågsmätningar med hänsyn till de vibrationsalstrande arbeten som Beställaren, antingen i egen regi eller genom anlitade entreprenörer, genomför.
Intern identifierare: 24SVOA572
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 38434200 Ljudmätningsutrustning, 38434300 Bullermätningsutrustning, 38434400 Vibrationsanalysatorer, 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71355000 Mätningstjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 90742000 Tjänster med avseende på buller, 90742300 Bullerövervakning, 90742400 Rådgivning med avseende på buller
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Vibrationsmätning