2. Förfarande
Förfarande
Titel: Flyttjänster
Beskrivning: Upphandlingen omfattar flyttjänster för Helsingborgs stads, Öresundskrafts, NSR och NSVA:s behov. Av olika anledningar flyttar verksamheter, både inom befintliga byggnader, mellan byggnader eller till nya adresser. Det kan exempelvis bero på omorganisation, renovering av byggnad, förändrad lagstiftning eller samverkansprojekt. Behovet består i huvudsak av större flyttar av hela eller delar av verksamheter inom Helsingborgs stad såsom kontor, utbildningslokaler, bibliotek, arkiv etcetera, inom stadens och bolagens verksamhet. Utöver transport kan även tjänster som magasinering, packning, ned- och uppmontering inklusive material komma att avropas. Avrop från avtalet kan ske på en eller flera av ovanstående tjänster, allt efter önskemål från beställaren, och kommer ske successivt under avtalsperioden.
Intern identifierare: 629/23
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
Ytterligare klassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering, 63120000 Lagring och magasinering, 63122000 Magasinering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen omfattar flyttjänster för Helsingborgs stads, Öresundskrafts, NSR och NSVAs behov. Av olika anledningar flyttar verksamheter, både inom befintliga byggnader, mellan byggnader eller till nya adresser. Det kan exempelvis beror på omorganisation, renovering av byggnad, förändrad lagstiftning eller samverkansprojekt. Behovet består i huvudsak av större flyttar av hela eller delar av verksamheter inom Helsingborgs stad. Utöver transport kan även tjänster som packning, ned- och uppmontering inklusive material komma att avropas. Avrop från avtalet kan ske på en eller flera av ovanstående tjänster, allt efter önskemål från beställaren, och kommer ske successivt under avtalsperioden.
Intern identifierare: Flyttjänster