251225-2022 - ResultatSverige-Enköping: Programimplementation
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Visselblåsarfunktion
Referensnummer: KS2021/557
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72263000 Programimplementation
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköpings kommun genomför upphandling av Visselblåsarfunktion. Avropsberättigade organisationer är; Heby-, Håbo-, Knivsta-, Sandvikens-, Tierps-,  Älvkarleby- och Östhammars kommun.
Uppdraget omfattar en rapporteringskanal och förfaranden för rapportering och uppföljning. Med visselblåsarfunktionen ska anställda med flera kunna rapportera om missförhållanden som förekommer i kommunernas verksamheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48510000 Programvara för kommunikation, 48810000 Informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar en rapporteringskanal och förfaranden för rapportering och uppföljning, en så kallad visselblåsarfunktion. Med visselblåsarfunktionen ska anställda med flera kunna rapportera om missförhållanden som förekommer i kommunernas verksamheter.
Visselblåsarfunktionen ska bestå av en mottagarfunktion, en ärendesorteringsfunktion och en utredningsfunktion.
En visselblåsarfunktion kan tidigt hjälpa till att uppmärksamma risker inom såsom till exempel:
allvarliga säkerhetsbrister
allvarliga tjänstefel
bedrägerier eller ekonomisk brottslighet mutor eller korruption.
Utredningsfunktionen blir aktuell först efter beställning från respektive kommun.
Mer detaljerade uppgifter framgår av kravspecifikationen.