251228-2022 - ResultatSverige-Luleå: Utbildningsadministration
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elevadministrativt system
Referensnummer: KLF 2021/853
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75121000 Utbildningsadministration
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling genomförd av Luleå kommuns Inköp på uppdrag av Luleå kommun, Barn- och utbildningsförvaltningen samt Arbetsmarknadsförvaltningen för att möta förvaltningarnas behov av ett elevadministrativt system.
Målet med upphandlingen är en funktionell och relevant digital miljö för elevadministration som kontinuerligt anpassas utifrån verksamheternas behov och som är gemensamt för alla skolformer. Den gemensamma lösningen bidrar med struktur, effektivitet, igenkänning och sammanhang och är designat så att inte säkerheten äventyras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31711310 System för närvaroregistrering, 48190000 Programvara för undervisning, 48610000 Databassystem, 48613000 Elektronisk databehandling, 48931000 Programvara för utbildning, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning, 72246000 Konsulttjänster för system, 72253200 Stödtjänster för system, 75121000 Utbildningsadministration, 80520000 Utbildningslokaler/system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen