251266-2020 - KonkurrensutsättningSverige-HEBY: Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård lokaler och trapphus
Referensnummer: 20/55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser lokalvård av lokaler (främst trapphus, skolor, kontor och offentliga verksamheter) i fastigheter belägna i Heby, Morgongåva, Vittinge, Harbo, Östervåla samt Tärnsjö. Fastigheterna förvaltas av Hebygårdar AB och Hebyfastigheter AB.
Upphandlingen är indelad i tre geografiskt uppdelade anbudsområden där anbudsgivare kan lämna anbud på ett, två eller samtliga anbudsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911300 Fönsterputsning, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser lokalvård av lokaler samt trapphus i fastigheter belägna i Heby, Morgongåva, Vittinge, Harbo, Östervåla samt Tärnsjö. Fastigheterna förvaltas av Hebygårdar AB och Hebyfastigheter AB.