2. Förfarande
Förfarande
Titel: Pendelstågtrafik i Stockholms län
Beskrivning: Detta förhandsmeddelande är en fortsättning/ändring av förhandsmeddelande 106950-2023 (pga. kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/1780). Upphandlingen genomförs med ett konkurrensutsatt anbudsförfarande (artikel 5.3 i förordning 1370/2007).
Föregående meddelande: 106950-2023
Typ av förfarande: Konkurrensutsatt anbudsförfarande (artikel 5.3 i förordning 1370/2007)
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60210000 Kollektivtrafik med tåg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Detta förhandsmeddelande är en fortsättning/ändring av förhandsmeddelande 106950-2023 (pga. kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/1780). Uppdraget omfattar utförandet av pendeltågstrafiken i Stockholmsregionen, inklusive resenärs- och kundrelaterade tjänster såsom trafikinformation, försäljning, kundservice och intäktssäkring, drift samt underhåll av stationer och övriga kundmiljöer, fordon och depåer. Pendeltågssystemet består av fem bangrenar med totalt 54 stationer och en total banlängd på cirka 24 mil. Pendeltågstrafiken utförs med 129 fordon av typen X60/A och X60B. Pendeltågstrafiken omfattar cirka 12 500 000 tågutbudskilometer. Antalet påstigande passagerare är drygt 400 000 per dag.