251281-2026 - Resultat
Sverige – Energi och tillhörande tjänster – Proposals for Mitigation Activities under Article 6 of the Paris Agreement - Ghana
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProposals for Mitigation Activities under Article 6 of the Paris Agreement - Ghana
BeskrivningEM har ett regeringsuppdrag att utveckla internationella klimatsamarbeten enligt Parisavtalets artikel 6. Inom ramen för detta uppdrag har STEM tecknat ett Memorandum of Understanding (MoU) med Republiken Ghana enligt vilket STEM och Ghana ska arbeta för att utveckla projekt som ska reducera klimatpåverkan. Detta manifesteras genomutsläppsminskningsenheter (Internationally Transferable Mitigation Outcomes (ITMOs)) vilka STEM skall förvärva. Denna upphandling avser upphandling av 1-3 st aktör/-er som skall genomföra projekt som skapar ITMOs vilka STEM (köpare) ska förvärva från aktuell aktör (säljare). Vilkoren för förvären regleras mellan köparen och säljaren i ett avtal - Mitigation Outcomes Purchase Agreement (MOPA).
Intern identifierare2023-23425
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71314000 Energi och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelMandatory requirements - subject of procurement
Beskrivning1. Mitigation Activity Proposal - MAP 2. Company risk assessment checklist and any relevant attachments 3. Experience of carbon market mechanisms 4. Experience of the relevant Mitigation Activity type 5. Professional capacity
Intern identifierare1529453-2
Huvudklassificering (cpv): 65400000 Andra energikällor – försörjning och distribution
Ytterligare klassificering (cpv): 71314000 Energi och tillhörande tjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelMandatory requirements - tenderer
Beskrivning1. Registration and legal requirements 2. Economic and financial capacity 3. Environment and sustainability 4. Equality 5. Electronic Commerce 6. Personal data 7. Subcontractors
Intern identifierare1529455-3
Ytterligare klassificering (cpv): 71314300 Konsulttjänster för energibesparing