251285-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Skövde: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad Grubbagården.
Referensnummer: 17/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Rivning av bef. butikslokal samt uppförande av nytt 12-våningsars bostadshusm med en lokal. Iordningställande av parkeringsplatser utanför arbetsområdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 55 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen