251288-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kulturkvarteret.
Referensnummer: 17/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kulturkvarteret är en nybyggnation på ca 15 000 m² som ska vara en arena för upplevelser, skapande och lärande och möjliggöra möten mellan alla typer av människor och intressen – över alla gränser. Verksamhet som byggnaden ska innehålla är bibliotek, kulturskola, restaurang m.m. Verksamheten ska ges möjlighet att nyttja varandras kompetenser och gemensamma åtaganden och uppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45212400 Hotell- och restaurangbyggnader, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kulturkvarteret är en nybyggnation på ca 15 000 m² som ska vara en arena för upplevelser, skapande och lärande och möjliggöra möten mellan alla typer av människor och intressen – över alla gränser. Verksamhet som byggnaden ska innehålla är bibliotek, kulturskola, restaurang mm. Verksamheten ska ges möjlighet att nyttja varandras kompetenser och gemensamma åtaganden och uppdrag.