251313-2022 - ResultatSverige-Norrköping: Programmering av system- och användarprogram
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fullstack systemutvecklare till SMHI
Referensnummer: 2022/300/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72211000 Programmering av system- och användarprogram
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI söker två (2) konsulter som i första hand ska arbeta i SMHIs team för Meteorologisk postprocessning. Teamet ansvarar för ett antal system i en större meteorologisk produktionskedja avseende prognosdata. Här "tar man hem" meteorologiska modeller från där de beräknas till de är förädlade och klara för "slutanvändning", samt ansvarar för systemstöd till meteorologens dagliga arbete, t ex arbete med varningar. I teamet finns både meteorologisk- och IT-kompetens.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad tjänst
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 72246000 Konsulttjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen