251315-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem
Referensnummer: KS 2023/0415
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen efterfrågar ett ekonomi- och inköpssystem som stödjer processerna för debitering och kundreskontra, löpande bokföring och kassa/dagbokföring, bokslut, betalning av leverantörsfakturor, anläggningsregister, budget/prognos, tid- och projektredovisning samt inköp och e-handel.
Upphandlingen görs som ett förhandlat förfarande.
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingsdokumentet tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign (se www.tendsign.com).
Svar på inbjudan - anbudsansökan
Ansökan ska vara skriftlig och på svenska
Ansökan ska lämnas in elektroniskt via Lunds kommuns upphandlingssystem
Ansökan utformas enligt anvisningarna i underlaget
Svar på anbudsinbjudan i annan form kommer att förkastas. Hänvisningar eller referenser till andra källor som hemsidor, trycksaker, andra upphandlingar etc. kommer inte att beaktas om annat ej särskilt framgår av anbudsinbjudan. Broschyrer, pärmar och liknande ska enbart lämnas på begäran.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48451000 Programvara för affärsresursplanering, 48480000 Programvara för försäljning, marknadsföring och affärsunderrättelser, 72212480 Programvaruutvecklingstjänster för försäljning, marknadsföring och affärsunderrättelser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen