2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frukt, grönskare, potatis; Mjölby och Motala
Beskrivning: Upphandlingen omfattar de båda kommunernas behov av färska grönsaker, frukt, bär, rotfrukter och potatis, här ingår även skalade och beredda grönsaker, rotfrukter och potatis. Kommunerna har som avsikt att under avtalsperioden servera säsongsvaror samt andra varor som har lokal förankring och stor betydelse för utvecklingen av de lokala producenterna och näringslivet. Viss del av de upphandlande myndigheternas inköp av i denna upphandling efterfrågade livsmedel kommer att direktupphandlas. Således innebär inte ramavtalet exklusivitet. De båda kommunerna förbinder sig att köpa 93 % av det fakturerade värdet för färska grönsaker, frukt, bär, rotfrukter och potatis genom den leverantör som tilldelas ramavtal genom denna upphandling. Vissa mindre mängder grönsaker och örter odlas av kommunerna som en del av det pedagogiska eller sociala ansvar som åligger kommunerna. Avtalets omfattning kan komma att förändras på grund av att enheter inom kommunen avvecklas eller tillkommer. Inga garantier kan lämnas på volymer eller möjligheter att få ett bestämt antal uppdrag. För Motala kommun finns potatis, morötter och vitkål direktupphandlat till åtta av kommunens kök. När gårdarna i direktavtalet har slut på sin skörd eller att mindre mängd behövs kommer dessa produkter handlas från detta avtal.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94945:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15331100 Färska eller frysta grönsaker