2. Förfarande
Förfarande
Titel: Byggnadsantikvariska arbeten
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal med successiva avrop efter behov av byggnadsantikvariska arbeten inom beställarens fastighetsbestånd samt hyrda objekt. För ramavtalet gäller AB04/ABT06. Uppdragen omfattar exempelvis: läggning av spåntak, stråtak lagning/renovering av murar invändig och utvändig renovering som ska hanteras varsamt, målning och tapetsering, underhåll och reparation arbeten som omfattar väggar, golv, tak, fönster, portar och dörrar. Byggnaderna som berörs kan vara byggnadsminnesmärkta, qmärkta. Exempel på berörda kulturfastigheter är Sofiero, Fredriksdals friluftsmuseum, Jacob Hansens hus mm.
Intern identifierare: 656/23
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
Ytterligare klassificering (cpv): 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45262690 Renovering av byggnader, 92522200 Konservering av historiska byggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal med successiva avrop efter behov av byggnadsantikvariska arbeten inom beställarens fastighetsbestånd samt hyrda objekt. För ramavtalet gäller AB04/ABT06. Takvolym för avtalet är 40 000 000 kronor. När takvolym har uppnåtts kommer inga fler beställningar att ske. Uppdragen omfattar exempelvis: läggning av spåntak, stråtak lagning/renovering av murar invändig och utvändig renovering som ska hanteras varsamt, målning och tapetsering, underhåll och reparation arbeten som omfattar väggar, golv, tak, fönster, portar och dörrar. Byggnaderna som berörs kan vara byggnadsminnesmärkta, qmärkta. Exempel på berörda kulturfastigheter är Sofiero, Fredriksdals friluftsmuseum, Jacob Hansens hus mm. Avgränsning Byggnadsvårdscentrum kommer finnas på Helsingborgs museum, deltagarna (elever) kommer att utföra byggnadsantikvariska arbeten inom museets besöksmål. Fönsterarbeten kan komma att utföras av annan avtalad entreprenör.
Intern identifierare: Byggnadsantikvariska arbeten