251478-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledning och kontroll av asfaltsbeläggningsarbeten 2020
Referensnummer: T2020-00823
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar i huvudsak teknisk rådgivning till Beställaren samt ledning, kontroll och uppföljning av asfaltsbeläggningsarbeten.
Upphandlingen avser uppdrag kopplade till underhåll och ombyggnation i samband med underhåll i Stockholms inner- och ytterstad.
Beställaren kommer i samband med respektive avrop att precisera uppdragets omfattning, förväntningar, tider osv.
Konsulten ska leda, kontrollera och följa upp entreprenaderna så att de svarar mot Beställarens uppställda mål avseende omfattning, tid, ekonomi, dokumentation, kvalitet och miljö för den aktuella entreprenaden.
Uppdraget omfattar också att inspektera och följa upp att entreprenadarbeten utförs i enlighet med avtal mellan Beställaren och entreprenörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen