251502-2016 - ResultatSverige-Vännäs: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förläggning av kanalisation.
Referensnummer: UH-2016-9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Vännäs kommun upphandlar förläggning av kanalisation för fiberoptiska ledningar. Vännäs kommuns stadsnät Vannas.net avser att under 2016-2020 genomföra utbyggnad av det fiberoptiska bredbandsnätet i kommunen, såväl ortssammanbindande som ett antal områdesnät.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen