251574-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sprut- och volympumpar inkl. modulrack samt PCS-pumpar
Referensnummer: UC-2017-116
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland bjuder in till upphandling av pumpar enligt nedan:
Anbudsområde 1: sprutpumpar, volympumpar samt tillhörande modulrack,
Anbudsområde 2: PCS-pump (patient controlled sedation pump).
Upphandlingen avser ett ramavtal, Region Östergötland garanterar inga beställningsvolymer, uppskattad förbrukning kan komma att såväl över- som
Underskridas.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbudsområde 1: Sprutpumpar, volympumpar samt modulrack
Anbudsområde 2: PCS-pumpar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33194110 Infusionspumpar, 42122410 Pumpar för medicinskt bruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen