251596-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Programvara för administration
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CAMPUSKARTA - Boknings- och positioneringssystem till nya MDH Eskilstuna
Referensnummer: 2019/0753
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
MDH avser upphandla en IT-lösning som möjliggör för medarbetare och chefer att hitta lediga arbetsplatser, hitta lediga mötesrum och fokusrum samt att hitta kollegor. Andra ändamål är att skapa ett statistiskt underlag på hur lokalerna faktiskt används för att ta beslut om framtida optimeringar av arbetsplatsen för en effektiv vardag.
Verksamhetens behov
Lösning för att hitta lediga arbetsplatserr
Lösning för att hitta kollegor
Lösning för att hitta och boka lediga mötesrum
Lösning för att möjliggöra anonymitet
Lösning för att felanmäla utrustning
Lösning för att mäta och följa upp nytta
Lösning för att hitta i lokalerna med rumsnr
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48451000 Programvara för affärsresursplanering, 48517000 IT-programvara, 48700000 Verktygsprogram
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen