Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel, småkök och kompletteringshandel
Referensnummer: Dnr 2019-102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar kommunens behov av livsmedel och leverans till dess småkök. I tjänsten ingår plock av varor i butik samt leverans till kommunens småkök.
En geografisk uppdelning har gjorts i sju (7) områden, enligt bilaga 2, Leveransställen.
Anbud ska lämnas på samtliga delar inom respektive geografiskt område. En anbudsgivare antas per geografiskt område. Ett geografiskt område kan inte delas. En anbudsgivare kan komma att antas för flera geografiska områden.
Om någon av delarna blir överprövade kan avtal tecknas för övriga delar.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15811000 Brödprodukter, 15893000 Torrvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen