251673-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Datorrelaterad utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av IT-tillbehör.
Referensnummer: A278.612/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30230000 Datorrelaterad utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar följande produkter (varor): IT-tillbehör.
Upphandlingsdokumenten är publicerade på Polisens upphandlarprofil: www.polisen.se/Aktuellt/Aktuella-upphandlingar/
Anbudsgivaren bär själv ansvar för att tillägna sig underlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 30234000 Lagringsmedier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De IT-tillbehör som ingår är inom produktkategorierna lagringsmedia, möss och tangentbord, ergonomiska produkter, kortläsare, intermodul, nätverkskablar och anslutningskablar, DVD/BD, grafikkort, switchar/hubbar, högtalare/hörlurar, hårddiskkabinett/hårddisksocka samt webkamera. Produkter som ingår i Tillbehör är angivna i Bilaga 1 Produktlista och anbudspris. Härutöver kan Polismyndigheten avropa IT-tillbehör inom de angivna produktkategorierna utöver i Bilaga 1 angivna produkter till ett värde upp till åtta (8) procent av beräknat avtalsvärde.
Upphandlingen utgörs av ett (1) anbudsområde och avser leverans i hela Sverige.
Frågor under anbudstiden:
Frågor under anbudstiden ska upprättas skriftligen på svenska och skickas till följande e-postadress: it-upphandling@polisen.se
Rubricera e-post med följande information: Dnr: A278.612/2017
För att Polismyndigheten ska hinna delge samtliga anbudsgivare svar på inkomna frågor vill Polismyndigheten att frågor ställs senast: 9.8.2017.