251675-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Matsalstjänster och catering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av skolmåltider till P A Fogelströms gymnasium
Referensnummer: 2.4.2-7/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55500000 Matsalstjänster och catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende skolmåltidsentreprenad som innefattas av inköp av råvaror, tillagning, drift av mottagningskök och servering av måltider.
Upphandlingens syfte och mål.
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör från och med 20.8.2018.
Målet för tjänsten som upphandlas är att stadens elever ska få en hög kvalitet på skolmåltiden vad gäller näringsinnehåll, måltidssammansättning, variation och måltidsupplevelse. Måltiderna ska vara en del i den pedagogiska verksamheten och vara hållbara för att nå stadens miljömål.
Upphandlingens volym/omfattning.
Uppdraget omfattar 372 skolluncher per dag under läsårets 178 dagar. Antalet portioner baseras på antalet inskrivna elever och kan komma att variera under avtalstiden. Uppskattade antal skolluncher som kommer beställas under höst- och vårterminen under avtalstiden VT/HT 2018-2019.
II.1.6.
Information om delar
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55510000 Matsalstjänster, 55511000 Matsalstjänster och övrig kafeteriaverksamhet för särskild kundgrupp, 55512000 Drift av matsal, 55523100 Servering av skolmåltider, 55524000 Skolbespisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör från och med 2018-08-20.
Uppdraget omfattar 372 skolluncher per dag under läsårets 178 dagar. Antalet portioner baseras på antalet inskrivna elever och kan komma att variera under avtalstiden. Inför ht 2019 uppskattar man skolluncherna till 520 st.