251729-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Malmö: Bygg- och anläggningsarbeten: universitetsbyggnader
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn Upphandling hyresavtal lokaler för polisutbildning
Referensnummer: UPP 2.3.3-2018/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214400 Bygg- och anläggningsarbeten: universitetsbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn gäller upphandling/tilldelning av ett hyresavtal avseende lokaler för polisutbildningen vid Malmö Universitet, vilken enligt regeringsbeslut skall påbörjas vårterminen 2019. Under första terminen kan utbildningen bedrivas inom ramen för universitetets nuvarande lokalförsörjning och även fortsatt avseende de teoretiska ämnena. För de praktiska ämnena fordras emellertid en nyanskaffning av lokaler. Denna anskaffning avser tecknande av ett hyreskontrakt avseende det nyss nämnda. Hyresperiodens början är den 1 juli 2019 och kommer att föregås av ombyggnationer av existerande lokaler.
Malmö universitet har för avsikt att tilldela kontrakt genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kap 14 § LOU och ingå avtal med Utvecklings AB Kranen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar förhyrning av cirka 9 000 m2 på två plan i fastigheten Malmö Kranen 2 under en hyresperiod från den 1 juli 2019 till den 30 juni 2029.