251751-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder och skor
Referensnummer: UH-2018-014
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun upphandlar arbetskläder till kommunens alla förvaltningar
Kommunen har ett brett behov av olika typer av arbetskläder inom sina förvaltningars verksamheter. T.ex. Kockskolan har behov av bl.a. kök- och restaurangkläder vilket även delar av Arbetslivsförvaltningens verksamheter har.
Inom alla delområden förutom skor så finns behov av att kunna trycka text eller brodera/sy fast märken.
Det är viktigt att kläder som köps in av kommunen är tillverkade på ett sätt som följer de olika lagar och förordningar som finns internationellt gällande tillverkning av textilier. Det är därför vi i avtalsvillkoren har krav på att tilldelade leverantörer under hela avtalstiden ska kunna förse kommunen med uppgifter om hur deras textilier tillverkas. I upphandlingsdokumenten finns bl.a. Härnösands kommuns uppförandekod och programmet för en giftfri vardag.
Ta del av upphandlingsdokumenten för mer information kring hur man lämnar anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
O1 Varselkläder med tryck
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18830000 Skyddsskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen har ett brett behov av olika typer av arbetskläder inom sina förvaltningars verksamheter. Navet, där all mat till skolor och boenden tillagas, och kockskolan har behov av t.ex. kök- och restaurangkläder vilket även delar av Arbetslivsförvaltningens verksamheter har. Inom alla delområden förutom skor så finns behov av att kunna trycka text eller brodera/sy fast märken.
Med vänlig hälsning Johan.
O2 Arbetskläder med tryck
Del nr: 2
O3 Profilkläder och handskar med tryck
Del nr: 3
O4 Vård och omsorg
Del nr: 4
O5 Kök och restaurang
Del nr: 5
O6 Skor
Del nr: 6