Huvudsaklig CPV-kod 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Gavlefastigheter Gävle kommun AB upphandlar en ny förskola om 6 avdelningar med plats för 120 barn samt ett ”Nattis” med sovsalar. Förskolan ska byggas i två plan och ha eget tillagningskök och två matsalar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen