251824-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Mätare
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flexibilitet, uppkoppling och styrning av fjärrvärme o fjärrkyla FLEXUS
Referensnummer: 22-0035
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38550000 Mätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborg Energi AB upphandlar för Koncernens räkning byte av fjärrvärme och fjärrkylamätare för insamling och lagring av mätvärden samt events,
då nuvarande Mätsystem inte till fullo möter kommande lagkrav. Projektet har som mål att upphandla varor och tjänster från en leverantör med totalansvar för hela leveransen.
I uppdraget ingår leverans av en kommunikationslösning.