25184-2017 - ResultatSverige-Norrköping: Övervakningsradarutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Call for Competition Framework Agreement for Radar Upgrade Sweden.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sweden.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
LFV intends to improve air traffic control services within Sweden through modification and upgrading of our current operational radar surveillance systems. This procurement procedure within the Radar Upgrade Sweden project concerns a framework agreement for Mode S Monopulse Secondary Surveillance Radar (Mode-S MSSR) and Primary Surveillance (PSR) systems.
Interested suppliers are invited to submit a request to participate in response to this call for competition and the attached documents.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
38115100 Övervakningsradarutrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.