Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Svk 2018/1293 Upphandling av kompletterande störningsreserv
Referensnummer: Svk 2018/1293
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 65000000 El-, vatten- och energiverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser behovet av effekt i Svenska kraftnäts Störningsreserv under 2019-2020. Avtal kan tecknas med en eller flera leverantörer för att täcka det totala behovet om cirka 300 MW. Avtalet gäller under perioden 1.6.2019 - 31.5.2020.
Notera att Svenska kraftnät i denna upphandling endast efterfrågar anbud som omfattar effektreglering från anläggningar som är geografiskt belägna inom elområdena SE 3 eller SE 4. Svenska kraftnät vill tydliggöra att denna upphandling inte är densamma som effektreservsupphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 65000000 El-, vatten- och energiverk, 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Notera att Svenska kraftnät i denna upphandling endast efterfrågar anbud som omfattar effektreglering från anläggningar som är geografiskt belägna inom elområdena SE 3 eller SE 4. Svenska kraftnät vill tydliggöra att denna upphandling inte är densamma som effektreservsupphandlingen.-