251852-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk & operativ mediebyrå
Referensnummer: 22-0030
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Ramavtal avseende leverans av Strategisk och operativ mediebyrå till Koncernen Göteborg Energi.
Göteborg Energi vill och ska vara kraften i energiomställningen av Västsverige. För att stärka vår position och öka vår försäljning online behöver vi en samarbetspartner med hög specialistkompetens inom digital marknadsföring och försäljning – från strategisk medierådgivning till brief, rekommendation, förhandling, köp, genomförande samt optimering och utvärdering . Uppdraget innefattar alltså uppdrag som syftar till att öka kännedom och engagemang om våra initiativ och erbjudanden, intresset för lediga tjänster samt att optimera den digitala mediamixen längs hela köpresan för att driva till köp online.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79342000 Marknadsföring, 79342200 Säljfrämjande åtgärder, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Ramavtal avseende leverans av Strategisk & operativ mediebyrå till Koncernen Göteborg Energi.
Den digitala köpresan utvecklas hela tiden och vi har höga ambitioner att öka försäljningen online. Vi har nära samarbeten med leverantörer för utveckling och optimering av våra digitala gränssnitt och har även resurser inhouse för webbutveckling, digital analys och mindre mediaköp i sociala kanaler.
Vi söker därför en samarbetspartner som gillar att samarbeta över gränserna och att prestigelöst bidra med sin specialistkompetens för att nå målen och bygga kunskap inhouse.
Anbud ska lämnas på hela uppdraget. Beställaren avser att teckna Ramavtal med en (1) Leverantör.