251856-2017 - ResultatSverige-Piteå: Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beslutsstödssystem 2017.
Referensnummer: 41/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Piteå kommuns huvudsakliga behov av ett komplett och funktionssäkert beslutsstödssystem, programvara/system samt tjänst, för utvinning och presentation av information från kommunens datakällor.
Det efterfrågade beslutsstödet planeras vara en del av IT-stödet för styr- och ledningsprocessen. Styr- och ledningsprocessens IT-stöd utgörs även av målstyrningssystemet Stratsys. Stratsys hanterar hela kommunorganisationens planering och uppföljning av planer, program och nyckeltal. Piteå kommuns inriktning är att Stratsys skall vara huvudingång till IT-stödet för styr- och ledningsprocessen. Beslutsstödet skall huvudsakligen nås från Stratsys och kompabiliteten med Stratsysmiljön är av yttersta vikt.
Initialt planeras utöver integrationen med Stratsys även för implementeringsprojekt av automatgenererade beslutsstödsrapporter från personal- och ekonomisystem samt från verksamhetssystemen för skola och socialtjänst. Piteå kommun avser att under avtalsperioden själva och/eller med hjälp av konsulttjänst implementera upp till ett 20-tal datakällor i beslutsstödet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 35711000 Ledning, styrning och kommunikationssystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 48170000 Programvara för kontroll av överensstämmelse, 48219300 Programvara för administration, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen