251857-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Transport av slam
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av avloppsslam
Referensnummer: UVA-2022-00555
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513700 Transport av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Lastning, transport och lossning av avloppsslam från Uppsalas avloppsreningsverk, Kungsängsverket till verksamhetens avfallsanläggning, Hovgården.
Avtalet omfattar ett 8-årigt ramavtal där avrop kommer ske efter behov.
Med anledning av synergieffekter, behovet av samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader har upphandlingen inte delats upp i flera delar.
Under föregående år har uppdraget innefattat transport av ca 14 000 m3 avloppsslam/per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lastning, transport och lossning av avloppsslam från Uppsalas avloppsreningsverk, Kungsängsverket till verksamhetens avfallsanläggning, Hovgården.
Omfattning
Avtalet innehåller inte utfästelser att avropa en viss volym under avtalsperioden. Det verkliga utfallet är beroende av vilka behov som uppstår under avtalets löptid. Antagen leverantör förväntas ha kapacitet att leverera utifrån faktiskt behov. Den volym som ramavtalet maximalt kommer att omfatta uppskattas till 17 000 m3/ avloppsslam per år.
Frågor om upphandlingsdokumenten ska ställas via funktionen för Frågor och Svar direkt i ärendet i TendSign.
Sista dag för att ställa frågor är 2022-05-29.
Sista anbudsdag är 2022-06-07 23:59.
​Beräknad avtalsstart är 2022-09-01.
Om avtalsstarten av någon anledning skulle fördröjas förskjuts avtalstiden i motsvarande utsträckning.