Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyckelfri hemtjänst.
Referensnummer: UH-2016-56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett digitalt låssystem som ska komplettera det mekaniska låssystemet och det ska även fortsättningsvis vara möjligt att låsa/låsa upp med vanlig nyckel. Låssystemet ska omfatta låsenheter till bostad, telefonapplikation för låsning/upplåsning samt program för administrering. Låssystemet ska i huvudsak installeras hos brukare inom Finspångs kommun vilka har beslut om någon form av insats. För närvarande har Finspångs kommun ca 500 kunder med sådana beslut enligt Socialtjänstlagen, till det kommer det att tillkomma ett antal personer med beslut enligt övrig lagstiftning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 44521100 Lås, 44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen